S0ltan TV

S0ltan TV

Haydi, Sende Bize Katıl!

14:27

messenger_opener

dijital ürün 

Dijital ürün, internet üzerinden satışı yapılabilen ürünlerdendir. En temel haliyle dijital ürün nedir diye açıklayacak olursak; yalnızca dijital olarak var olan, zaman ve mekân kavramını yıkan, internete bağlanabildiğiniz ve fiziksel formu olmayan ürünler olarak tanımlayabiliriz. Tamamen kişisel fikirlerden ibaret olduğu için bir sınırı yoktur. Bilgisayarınız veya telefonunuzla üretip geliştirdiğiniz her elektronik içeriği dijital ürün adı altında satabilirsiniz.

internetten Para kazanmak

Ürün gelistirmek?

En iyi ürünleri geliştirmek için hedef kitlenizi anlamanız gerekir. Kendinizi her zaman onların yerine koymalı, isteklerini ve sorunlarını tanımalı ve satın alma davranışlarını görebilmelisiniz. Bunu önce iletişim kurarak, sorular sorarak ve hedef kitlenizi dinleyerek yaparsınız. Hangi dijital ürünleri biliyorsunuz diye sorduğumda aldığım ilk ve en sık alıntılanan cevap bu. Ancak başka birçok dijital ürün de var: e-Kitaplar, çevrimiçi atölyeler, koçluk programları, sesli kitaplar, yazılım ürünleri, tasarım şablonları, ... Aralık çok büyük. Hangi alanda uzman olursanız olun. İşletmeniz için doğru dijital ürünü bulacaksınız. Ürünün türü ne olursa olsun, onu oluştururken aynı adımlardan tekrar tekrar geçersiniz. Bu yazıda bunların ne olduğuna adım adım bakacağız. Dijital ürün yol haritasını kontrol ettiğinizden emin olun. Orada sadece tek tek noktaların bir özetini değil, aynı zamanda noktaların bir özetini ve ayrıca tek tek noktaları daha iyi anlamanıza yardımcı olacak grafikler bulacaksınız.

Ürün fikrinizi bulun

ne teklif edebilirsin Başarılı fikirler bulabilmeniz için üç alanı ele alıyoruz:     - tutku     - Nasil OLDUĞUNU biliyorum     - hedef kitle Tutku. ne için yanıyorsun Gerçekten nelerden zevk alıyorsunuz? Günün her saati ne yapabilirsin? Size neyin zevk verdiğini bilmeniz önemlidir. Herkes çevrimiçi bir iş kurabilirken, bu kolay olduğu anlamına gelmez. İşlerin planlandığı gibi gitmediği günler ve haftalar her zaman olacaktır. Tekrar kalıcı bir iş bulup bulamayacağınızı merak ettiğiniz zamanlar olacak. Bu zamanlarda motivasyonunuz ve vizyonunuz her şeyin başı ve sonudur.Başarılı olmak için bu aşamalardan geçmelisiniz. İşte bu yüzden gerçekten zevk aldığınız konulara odaklanmanız önemlidir. Nasil OLDUĞUNU biliyorum. neyde gerçekten iyisin Online'da özel olan, kendi kartvizitinizi oluşturabilmenizdir. Kendinizi nasıl konumlandıracağınız ve sizi henüz tanımayan insanlar tarafından nasıl algılanacağınız size kalmış. Bu, herhangi bir eğitim almamış olabileceğiniz - sadece zevk aldığınız - alanlarda başlamanıza olanak tanır. Özel hayatınızda bunlarla çok uğraştığınız için gerçekten iyi olduğunuz konular (tabii ki, çıraklık / eğitimin gerekli olduğu meslekler hariç, örneğin doktorlar veya psikologlar). Peki gerçekten neyde iyisin? Bir şeyi nereye aktarabilirsin? Çevrenizdekilere hangi konuda destek olabilirsiniz? Tutku ve know-how noktalarında zaten bir örtüşme var. Bu, ilk fikirlerinizi bulacağınız alandır. Hedef grup araştırmasına ancak şimdi girersiniz. Bu konu ile ilgilenen kişiler kimlerdir ve ne gibi sorunları vardır? Yavaş yavaş dijital ürününüz için fikirler keşfedeceksiniz. Sadece bu değil, aynı zamanda hangi formatın doğru olduğunu da göreceksiniz. 

Dijital ürününüzü yapılandırın

Fikriniz olur olmaz, içeriği yapılandırmanın ve geliştirmenin zamanı geldi. Müşterilerinizin, onların bakış açısından vaat edilen hedefe ulaşmak için neye ihtiyacı var? Bir şey özellikle önemlidir:     Ürününüz hangi TEK sorunu çözüyor? Özellikle ilk ürünle, örneğin çevrimiçi bir kursla, onu tamamen aşırı yükleme eğilimindeyiz. Bildiğimiz HER ŞEYİ aktarmak istiyoruz. Ancak bu, katılımcılarınıza yardımcı olmaz. Ürününüzün önemli bir parçası, katılımcıların adım adım net talimatlar almasıdır. A'dan Z'ye yolunu etkilemeyen her şey daha sonra başka bir üründe paketlenebilir.

Bir ürün adı seçin

Ürün adı söz konusu olduğunda bir şey önemlidir. Kısa olmalı.     Bu, ürün adının zaten ürünü tanımlaması gerektiği anlamına gelir. İsmi internette bir yerde gördüğümde, altında bir şey hayal edebiliyorum. Çünkü çevrim içi dikkat süremiz özellikle yüksek değil. O kadar çok bilgiyle aşırı yükleniyoruz ki, bir şeyin ona takılıp kalması için gözümüze çarpması gerekiyor. Kısa ve öz bir ürün adı seçerseniz daha sonra pazarlamayı daha kolay bulacaksınız. Yaratıcı olabilir, yaratıcı olabilir, ancak her zaman ürün hakkında sonuçlar çıkarmalı ve ürünün ne hakkında olduğu hakkında bir ipucu vermelidir. Burada dijital ürününüz için zaman çizelgesini bulabilirsiniz.

Ürün fiyatını belirleyin

Çevrimiçi ürününüz yavaş yavaş şekilleniyor. Ancak bir şey hala eksik: ürün fiyatı. Fiyatı tanımlamak için üç alana odaklanın.     Müşteri. Müşterileriniz üründen nasıl yararlanıyor? Ürününüz sayesinde hayatlarında ne gibi değişiklikler oluyor?     Maliyetler. Ürününüz için hangi işletme maliyetleri oluşacaktır (ör. çevrimiçi bir kurs için kurs platformu)? Ürünü pazarlamak için hangi boşluğa ihtiyacınız var? Daha az önemli, ancak alakasız olmayan, ürün yaratma maliyetidir. Bununla birlikte, çok daha önemli olan, gelecekteki işletme maliyetleridir.     Pazar. Piyasaya bakın. Komşu şirketler benzer ürünler için hangi fiyatları alıyor? Bu üç kategori (KKM) nihai olarak fiyatınızı nasıl belirlediğinizi tanımlar.

Dijital ürün ekosisteminiz

Son olarak, ürününüzü müşterilerinize nasıl sunduğunuzla ilgilidir.     E-Kitabı nasıl teslim ediyorsunuz?     Katılımcılarınız kurs derslerini nasıl tüketebilir?     Grup koçluğu programını nasıl tasarlıyorsunuz? Podcast'te, örneğin çevrimiçi bir kursta hangi soruların yanıtlanması gerektiğini duyabilirsiniz. Sonunda bir veya daha fazla yazılım ürününe karar verirsiniz. Bu ürünlerle sadece onlarla iyi geçinmeniz önemli değildir. Hayır, bu ürünlerin birbirleriyle iletişim kurması da önemlidir. Hem ürün ekosistemi hem de tüm çevrimiçi iş ekosisteminiz açısından. Tüm araçları birbiriyle iyi bir şekilde ağa bağladığınızdan emin olun, aksi takdirde çok fazla işiniz olur.

Dijital ürününüzü paketleyin

Harika ürününüzün var olduğunu henüz kimse bilmiyor. Bu nedenle dijital ürününüzü çekici ambalajlarla pazarlamaya başlıyoruz. Bunun için sadece bir kapağa ihtiyacınız yok, daha fazlasına ihtiyacınız var. Potansiyel müşterilerinizi seçebileceğiniz ve onlara güvenli bir satın alma kararı vermeleri için rehberlik edebileceğiniz bir sayfaya ihtiyacınız var. Zaman çizelgesi ve podcast'teki sözde satış sayfasının tek tek bloklarını öğrenirken, her şeyden önce size bir şey vermek istiyorum: satış sayfanızın başlangıcı, hedef kitlenizin ilgisini çekmelidir. Ürün adınız ve ürün sloganınız genellikle ziyaretçilerin satış sayfanızda gördüğü ilk şeydir. Bu iki unsur, zaten neyle ilgili olduğunu açıklamalı ve hedef kitlenizin bir parçası olan insanlardan ilgi uyandırmalıdır. Bu neden bu kadar önemli? Sayfanın başlangıcı bize doğrudan hitap etmiyorsa, sayfanın geri kalanıyla da ilgilenmeyeceğiz. Ya ziyaretçilerinizi meraklandırırsınız ve onlar kaydırmaya devam eder. Veya onların kafasını karıştırırsınız ya da ilgilerini çekmezsiniz ve giderler. Bu nedenle uygun bir giriş noktası seçmeniz çok önemlidir.

Beklentilerinize bir tat sunun

Satış sayfanız ne kadar iyi olursa olsun. Birçok dijital ürün ile hedef kitlenizin satın alması için bu tek başına yeterli olmayacaktır. Özellikle daha yüksek fiyatlı ürünlerle, ürününüzü hedef kitlenize tanıtmak için biraz daha fazlasını yapabilirsiniz.     Beklentilerinize bir tat sunun. Ürününüz hakkında fikir edinmek için kullanabilecekleri bir örnek. Böyle bir örnek nasıl görünebilir?     E-kitabınızın ücretsiz bir bölümü.     Üye bölgenizin ücretsiz deneme ayı.     Çevrimiçi kursunuzun içeriği hakkında ücretsiz eğitim.     Yazılımınız için 14 günlük deneme süresi.     ... Ürüne bağlı olarak hedef kitlenize nasıl bir lezzet sunabileceğinizi düşünebilirsiniz. Bu onlara ürününüzü tanıma fırsatı vermelidir. Ama sadece bu değil! Ayrıca şirketinizi ve (birçok dijital ürün için) sizi de tanımaları gerekir. Cesaret et ve kendini göster. Sizi ne kadar iyi tanırlarsa, sizinle bir ilişki geliştirmeleri o kadar kolay olacaktır. Ve bu güven, her satın alma kararında esastır. Şirketlerimizin çoğunda en güçlü benzersiz satış noktanız olmanız gerçeğinden ayrı olarak.

Ancak hedef grubunuz sizden nasıl haberdar oluyor?

Artık hedef kitlenizi yavaş yavaş ürününüzle nasıl tanıştıracağınızı biliyorsunuz. Ama hedef kitleniz ilk etapta sizden ve teklifinizden nasıl haberdar oluyor. Konumlandırmanız ve erişiminizle ilgili. Kendinizi çevrimiçi ortamda nasıl konumlandırırsınız? Nişinizde nasıl bir duruş inşa edersiniz? Ve hedef grubunuz nihayetinde sizi nasıl buluyor? Tüm bunları örneğin bir web sitesi ve blog aracılığıyla yapabilirsiniz. Web sitenizde düzenli olarak içerik yayınlıyorsunuz. Bu içerik sayesinde hedef kitleniz sizi, görüşlerinizi ve önceliklerinizi daha iyi tanıyabilir. Ayrıca arama motorlarında konunuzu araştırdıklarında ve yardım istediklerinde blog yazılarınıza rastlarlar. Bu, bir kartvizit ve organik erişim oluşturmanın bir yoludur.

Dijital ürün satmanın avantajları

Dijital ürünler satmayı seçerseniz, aşağıdaki avantajlardan yararlanabilirsiniz:     Daha düşük üretim maliyetleri: Dijital içerik için herhangi bir malzeme veya pahalı makine depolamanız gerekmez ve nakliye maliyeti yoktur.     Daha yüksek toplam kar: Mal maliyeti olmadığından ve harici bayi olmadığından satışlarınızın büyük bir kısmını kar olarak tutabilirsiniz.     Daha hızlı süreçler: Dijital ürünler satılmadan önce oluşturulur, böylece müşteriler için uzun bekleme süreleri veya uzun teslimat süreleri olmaz.     Yüksek esneklik: Dijital ürününüzü oluşturduktan sonra, yeni müşteriler edinmek için tamamen ücretsiz olarak, ücret karşılığında abonelik veya lisanslı ürün olarak kullanabilirsiniz. İçerik ayrıca herhangi bir zamanda değiştirilebilir.     Optimizasyon için iyi fırsatlar: Satın alma sürecinin neredeyse her adımı dijital içerik için ölçülebilir ve analiz edilebilir. Bu aynı zamanda optimizasyon fırsatlarını ve diğer müşterileri bir pazarlama stratejisiyle ikna etme şansını da artırır.

Dijital ürünler için en iyi 5 platform

    elopaj     WIX.com     Digistore24     baykuş     Adobe Stock