S0ltan TV

S0ltan TV

Haydi, Sende Bize Katıl!

14:27

messenger_opener

Affiliate Marketing

Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate marketing’in Türkçe anlamı Satış Ortaklığı‘dır ama bu direkt bir çeviri değildir. Affliate ortaklık, ortaklık kurmak demekken marketing ise pazarlama demektir. Basitçe web sitelerin veya işletmelerin reklamını yapıp her başarılı satıştan komisyon elde ederek internetten para kazanmanız için var olan bir yöntemdir. Affiliate marketing sisteminin çalışma şekliyse sizin, yani bir ortağın, bir tüccarın ürünlerinin reklamını yapmasından para kazanmasıdır. Bir ortak tek bir kişi olmak zorunda değildir. Bir şirket veya bir grup kişi de olabilir. Bu yüzden de Satış Ortaklığı Sistemi olarak da kullanılır. Genel olarak, Affiliate Marketing sisteminde üç taraf vardır. Bunlar:  Tüccar: Bazen yaratıcı veya bir marka olarak da adlandırılır. Bundan bağımsız olarak bu taraf ürünlerin sahibidir. Ortak: Bazen yayınlayıcı olarak da bilinmektedir. Bu tarafın insanları bir ürün almak için etkileme gücü vardır. Genellikle bu taraf blogcuları, Instagram influencerlarını veya satış ortaklığı şirketlerini içerir. Müşteri: Adından da anlayabileceğiniz gibi bu taraftaki kişiler ortak tarafından reklamı yapılan ürünleri alanlardır. Hostinger, Amazon, eBay dahil ortaklık programı sunan şirketlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Birçok seçenek olduğundan dolayı size en iyi uyan programı ve en fazla değer vereni seçmelisiniz.

Bir Affiliate Marketing Satış Ortağı Olarak Nasıl Para Kazanırsınız?

Satış ortağı ya da ortak olarak da bilinen bu kişi bir şirket için “satıcı” olarak para kazanır. Karşılığında komisyon veya reklamınızdan her ürün alındığında yönlendirme ücreti alırsınız. Genellikle ortaklar web sitelerinde yerleştirmek için özel bir bağlantı veya banner elde ederler. Fazla söze gerek yok, yapmanız gereken ilk şey ortaklık yapmak istediğiniz bir şirket bulmak ve ürünlerini veya hizmetlerini satmak için kabul edilmektir. Bu herhangi bir şirket olabilirken ortaklığın sizin için adil olduğuna emin olun.

Bir Satış Ortağı Olarak Nasıl Para Kazanırsınız?

Bir ortağın aksine tüccar reklamı yapılacak ürünü veya hizmeti yaratandır. Bir tüccar ilk önce ortaklık programının üyelerine ödeme yapmak için yatırım yapmalıdır. Bir tüccar ödeme komisyonlarını da hesaplamalıdır. Daha yüksek ödeme, daha fazla kişiyi ürünleri satmak için çekecektir. Ancak, buna rağmen bir şirketin ortaklara sunabileceği birkaç seçenek vardır. Örneğin bonuslar, müşteriler için kuponlar veya ücretsiz ürünler.

Ödemeler

Affiliate marketing, performans bazlı olduğundan diğer kanalların aksine tüccarlara daha yüksek bir ROI(Return of Investment – Yatırım Getirisi) getirir. Yani, sadece ziyaretler yerine gerçek müşteriler için ödeme yaparlar. Bundan dolayı tek bir alışverişte birden çok ortak dahil olunca durum karışık hale gelebilir. Son saniyede başka ortakların diğer ortaklar tarafından getirilen müşteriler için komisyon istediği durumlar yaşayabilirsiniz. İyi bir ortaklık programı en çok değer katan ortakların en fazla ödeme alacağı çok kanallı bir dağıtıma sahip olandır. Tüccarlar tarafından kullanılan bazı yaygın ödeme yöntemleriyse: CPS (Satış Başı Maliyet) – Satış başına sabit bir ücret veya üründen/hizmetten yüzde alırsınız. CPL (Müşteri Yaratma Maliyeti) – Onaylanmış ve tamamlanmış her müşteri için ödeme alırsınız. CPC (Tıklama Başı Maliyet) – Reklam tıklamalarıyla tüccarın sitesine getirdiğiniz trafik için ödeme alırsınız. CPA (Eylem Başı Maliyet) – Kullanıcıların reklamını yaptığınız (form veya anket doldurmak) eylemleri tamamlandığında ödeme alırsınız.

Ağlar

Çoğu ortaklık programı bir ortak ağı üzerinden yönetilir ve organize edilir. Bu ağlar ortaklar için mevcut tüccarları içinde barındıran merkezi bir veritabanı sağladığı için fazlasıyla yararlıdır. Bu veritabanı, ortakların fırsat bulmasını kolaylaştırır. Ayrıca, tüccarlara geniş bir yayınlayıcı (ortak) havuzuna erişim sağlar. Tüccarlar genellikle ödeme, iade, takip etme, raporlama ve ortak yönetimi gibi araçlara erişebilirler. En çok bilinen ortak ağları ilerleyen kısımlarda bazılarından bahsedeceğimiz ShareASales, Clickbank, CJ ve Amazon‘dur. Ancak, eğer bireysel bir ortaklık programı tercih edecek olursanız Hostinger gibi ortaklık programı sunan şirketler de bulunmaktadır.

Affiliate Marketing: Avantajlar ve Dezavantajlar

Bütün pazarlama programları gibi affiliate marketing’in de çeşitli avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Ortaklık programları özellikle de blogcular ve girişimciler için kazançlı gibi gözükse de bir ortaklık programına katılmadan önce avantajlarını ve dezavantajlarını bilmek gerekir.

Affiliate Marketing’in Avantajları

İşte satış ortaklığının avantajları: Ucuz/düşük başlangıç maliyeti: Genel olarak, bir Affiliate Marketing programına katılmak için ödeme yapmanız gerekmez. Ortaklık şirketlerinin çoğunluğu hizmet ve ürünle ilgilenecektir, yani sizin envanter veya depo hakkında endişelenmeniz gerekmez. Katılması kolay: Bir ortaklık programına katılmanın giriş bariyeri oldukça düşüktür. Tek yapmanız gereken bir form doldurmaktır. Daha sonra ise ürünlerin reklamını yapmaya anında başlayabilirsiniz. Ancak bazı programlara katılması diğerlerinden daha zor olabilir. Kargo veya ürün iadesiyle uğraşmazsınız: Bir ortak olarak odaklanmanız gereken tek şey tüccarın markasının, ürünün veya hizmetinin reklamını yapmaktır. Ürün veya hizmet ile yalnızca tüccar ilgilenir. Hizmet veya ürün oluşturmanıza gerek yoktur: Bir üst maddede de belirttiğimiz gibi tek yapmanız gereken müşterilere tanıtım yapmaktır. Kendi online mağazanızı açmak fazlasıyla efor gerektireceğinden geri kalan her şeyle tüccar ilgilenir. Özel bir gereklilik yoktur: Ortak ürünlerinin veya hizmetlerinin verimli biçimde reklamını yapabildiğiniz sürece hiçbir eğitime veya lisansa ihtiyacınız yoktur. (Ancak bunlar kendi web sitenizi kurmanıza yardımcı olur!) 7/24 para kazanırsınız: Tıpkı bütün online işletmeler gibi affiliate marketing’i de uyurken bile yapabilirsiniz!

Affiliate Marketing’in Dezavantajları

Her ne kadar affiliate marketing harika gözükse de kusursuz değildir. İşte satış ortaklığının bazı dezavantajları: Referral sayısını artırmak zaman alabilir: Bir ortağın ciddi miktarda para kazanabilmesi için yetecek referral sayısını elde etmeleri zaman alabilir. İnternet pazarlamasında iyi olmalısınız: Evet, bir ortak olmanız için özel bir eğitim gerekmez ancak başarılı olmak istiyorsanız İnternet Pazarlayıcılığında iyi (en azından bilmelisiniz) olmalısınız. Biraz kodlama bilgisi gerekir: Web sitenize, blogunuza veya eposta listenize bile ortaklık bağlantısı ve reklam eklemek için web kodlarınının nasıl çalıştığına ve nasıl yerleştirildiklerine dair temel bilgiye sahip olmanız gerekir. Reklam sınırlamaları bulunmaktadır: Bazı ortaklık programları eposta pazarlamasına izin vermemek veya sadece belirli anahtar kelimelerle PPC reklamları kullanmak gibi reklam sınırlamalarına sahiptir. Ödeme gereklilikleri mevcuttur: Çok sayıda ortaklık programı ödemenizi ancak belirli bir miktarda satış yaptığınızda veya para kazandığınızda yapar.

Affiliate Marketing Örnekleri

Affiliate marketing nedir artık biliyorsunuz ancak nasıl olur bilmiyorsunuz ve kafanız mı karıştı? İşte affiliate marketing’e dair iki adet örnek: 1. Reklamlar, bannerlar vb. ile reklam yapmak Ortaklık ürünlerinin reklamını yapmak için en kolay ve açık yöntemdir. İster bir bloga, ister bir kişisel web siteye sahip olun ortaklık ürünlerinin reklamını banner reklamlarını kullanıp sitenizde konumlandırarak yapabilirsiniz.

2. İçeriğinize bağlantılar eklemek

Affiliate marketing ürünlerinin veya hizmetlerinin reklamını yapmanın bir başka yoluysa bağlantıyı içeriğinize yerleştirmektir. Bu, özellikle de bir blogcu veya içerik yaratıcısıysanız oldukça yararlıdır.

Affiliate Marketing Stratejileri

Diyelim ki bir blogsunuz. Ürünlerinin sitenizde reklamını yapacağınız markalar ile ortaklık yapmak istiyorsunuz. Yani affiliate marketing siteleri arıyorsunuz. İşte müşteri elde etme şansınızı artırmanız için yapabileceğiniz bazı ipuçları.

1. Harika İçerik Yazın

Başarılı bir satış ortaklığının en önemli gerekliliklerinden biri iyi içeriktir. Her şeyden önce kaliteli içerik sadık okurlar ve yüksek web site trafiği elde etmek için önemlidir. Bu iki faktör ortaklığınızdan ne kadar para kazanabileceğinizi belirleyecektir. İkinci olarak tüccarlar ne yaptıklarını bilen içerik yaratıcılarıyla iş birliği yapmak isterler. Kim düşük kaliteli içerikle tanınmak ister ki? Hiç kimse! Bu yüzden hem düzenli içeriğiniz hem de reklam yazılarınız en üst seviyede olmalıdır.

2. İyi SEO Optimizasyonu Yapın

Bir ortaklık pazarlayıcısı olarak ürününüz mümkün olduğunca muhtemel en geniş kitlelere görünebilir olmalıdır. İyi bir SEO optimizasyonu bunu elde etmek için iyi bir yoldur. İyi SEO optimizasyonu ile arama motoru sonuçlarında daha iyi sıralamalar elde edeceksiniz. Böylece yazılarınız pazarınızla alakalı aramalarda görülecektir. Bunu reklamınızı yaptığınız ürünlerle alakalı anahtar kelimelere (İng.) odaklanarak yapabilirsiniz. O zaman SEO ilkelerine çalışın, içeriğinizi optimize edin ve trafiğin artışını izleyin! SEO hakkında daha fazla bilgi almak için bu makalemizi okuyun.

3. Sosyal Medya Kullanın?

Sosyal medya marka bilinirliğinizi artırmak için harika bir pazarlama aracıdır. Web sitenizde kaliteli içerik yaratmak yeterli değildir. Daha fazla trafik çekmek ve daha geniş bir kitleye ulaşmak için blog yazılarınızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Yazılarınızın yeterince kişiye ulaştığından ve yeterince etkileşim aldığınızdan emin olmak için bir strateji oluşturun.

4. Upselling

Upselling daha pahalı bir ürünü satarak daha fazla para kazandırabilir. Ancak bu diğer ürünler için kötü bir izlenim yaratmanız gerektiği anlamına gelmez. Aksine, müşterilere premium ürünleri kullanmanın onlara nasıl daha iyi sonuçlar almalarına yardımcı olacağını anlatın. Böylece sadık müşteriler elde edebilirsiniz. Eğer daha iyi ürün için daha fazla ödemenin değeceğini düşünürlerse ileride yine geleceklerdir.

Bir Satış Ortağı Olarak İlk Adımlarınız

Bu noktaya kadar affiliate marketing nedir ve dezavantajlarıyla avantajları nelerdir biliyor olmalısınız. Peki bir satış ortağı olarak nasıl para kazanacaksınız? Aslında oldukça kolay! Diğer online girişimlere kıyasla fazlasına ihtiyacınız olmayacağından affiliate marketing’de başlangıç oldukça kolay olacaktır. En azından bir bloga veya web siteye sahip olmanız önerilse de bu bir gereklilik değildir. Affiliate marketing maceranıza başlamak için: Bir niche pazarına yerleşin. Eğer bir niche pazarına odaklanırsanız başarılı olma şansınız daha yüksektir. Niche pazarınızla alakalı ürünleri veya hizmetleri arayın. Programın itibarını araştırın ve müşterileriyle ortaklarına nasıl davranıyorlar öğrenin. Ortaklık ürünlerinin ve hizmetlerinin reklamını nasıl yapacağınıza karar verin. Bunu yapmanın en kolayı ise bir blog veya web site üzerindendir. Ancak, eğer eposta listesi gibi yöntemleri kullanabilir ve ortaklık ürünlerini abonelerinize reklamını yapabilirsiniz. Bir başka yol ise Facebook, Twitter veya Instagram gibi sosyal medya platformlarını kullanmaktır. Web sitenizi, blogunuzu veya ortaklık bağlantılarınızı paylaşmaya dair etkili yöntemler için bazı İnternet pazarlama stratejilerini araştırın ve öğrenin. Evinizden para kazanacağınız için işletme lisanslarına ve bölgenizdeki işletme kanunlarını incelemek işletmenizin yasal olmasından emin olmanız için iyi olabilir.

Affiliate Marketing Örnekleri

Satış ortaklığının çokça popüler ve internette birçok sayıda başarılı ortak olduğundan bahsettik. İşte bize göre 3 adet harika affiliate marketing web sitesi örneği: Smart Passive Income (Pat Flynn)

WebHostingSecretRevealed

WebHostingSecretRevealed (WHSR) başlıca web hosting içeriğine odaklanan bir niche ortaklık web sitesi örneğidir. WHSR’da genellikle web hosting ile alakalı her şey hakkında incelemeler, vaka çalışması, röportajlar ve geniş kapsamlı makaleler yapılır. WHSR, web hosting şirketleri üzerine kapsamlı ve detaylı incelemeler sağlamakla tanındığı için kullanıcılar (tecrübeye dayalı olarak) WHSR’ın ürün veya hizmet önerilerine güveneceklerdir.

Pinch of Yum

Pinch of Yum bir yemek blogudur ve karı-koca olan Lindsay ve Bjorne Ostrom tarafından yönetilmektedir. Yemek blogları üzerinden 12 aylık bir süreçte $802,144.55 kazanmışlardır. Böyle bir başarıyı reklamlar, sponsorlu içerikler ve Amazon ile ortaklık partnerliği sayesinde elde etmişlerdir. Tabii ki, başarılarının esas maddesi ise yüksek kalitedeki blog içerikleridir.

En İyi Affiliate Marketing Siteleri

Eğer bir ortak olmayı bekleyemiyorsanız bu programlara bir göz atmayı unutmayın. Her birinin kendi avantajları vardır ve web sitenizle para kazanmaya başlamanız için harika bir yer olabilir. Affiliate marketing nedir öğrendiğinize göre sırada ortaklık programlarına göz atmak var. 1. Amazon Associates – Amazon Satış Ortaklığı 2. Hostinger Ortaklık Programı 3. Commission Junction

Affiliate Marketing Hataları Nelerdir?

Türkçe karşılığı Satış Ortaklığı olan Affiliate Marketing birçok kişi için devasa bir gelir kaynağı olma potansiyeli olan dev bir iş pazarıdır. Ancak, kesinlikle giriş yapılabilmesi en kolay pazarlardan biri olmadığı aşikardır. Büyük paralar, çok rekabet anlamına gelir ve herhangi bir işletmede yapılacak hatalar sitenizi çıkışa geçmeye fırsat vermeden düşmesine sebep olabilir. Bu makalemizde Affiliate pazarlamadaki potansiyel tehlikeleri paylaşacağız.

1. Yanlış Niş Seçmek

Yanlış niche’i seçmek kötü bir niche’i seçmeyi değil sizinle pek de uyumlu olmayan niche’i seçmeyi kastediyoruz. Başarılı affiliate marketing çoğu zaman yüksek bir miktarda tutku içerir (ör: çeşitli teknolojik ürünler için). Bunun bir örneği destek ürünleri ve organik yiyecekler gibi sağlıklı ürünlerin satışı olabilir. Sağlıklı ürünler pazarı devasadır ve affiliate marketing için yatak endüstrisi ve Leesa yatak gibi milyar dolarlık devleriyle birlikte en karlı kategorilerden biridir. Ancak ürünlere dair hiçbir tecrübeniz yoksa veya endüstriye dair bilginiz azsa o zaman bu pazara girmek zor olabilir. Hakkında çok fazla bilginiz olmasa bile ilginiz olan bir affiliate marketing niche’si seçmenizi şiddetle öneriyoruz.

2. Eksik İçerik

Affiliate marketing’de işletmenizin en güçlü noktalarından biri içeriğinizdir. Güçlü bir içerik dayanağı kurmak sitenizin uzun vadede hayatta kalması için çok önemlidir. Güçlü bir içerik dayanağı ile ziyaretçilerin ilgisini çekebilir ve onları sitenizde tutabilirsiniz. Unutmayın ki olay sadece ziyaretçileri sitenize çekmek değil, ayrıca onları para harcamaya ikna etmektir. Bir şey hakkında yazmadan önce önlem almanızı ve ilk önce kendiniz için kullanmanızı tavsiye ederiz. Ziyaretçileriniz bir makale okurken tecrübeden mi konuşuyorsunuz veya kör satış mı yapıyorsunuz kolaylıkla anlayabilir. Eğer kör satış yapıyorsanız, bunu belli eden şeylerden biri ise gerçek performans verisinin olmamasıdır. Örneğin yukarıdaki bir hosting sitesinin örneği olan görsele bir göz atın. Genellikle çeşitli testler ve veriler sunarız ki ziyaretçilerimiz bizim şirketimizde bir web siteye sahip olmanın nasıl olacağına dair fikirleri olsun. Okuyucularınızla aranızda güven bağı kurmak çok önemlidir ve bunu yapmanın en iyi yöntemlerinden biri onlara iyi bilgi vermekten geçer.

3. SEO’yu Önemsememek

Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ziyaretçileri sitenize organik trafik üzerinden ne kadar iyi çekebildiğinizdir. Harika içeriğe sahip olmak bu işlemin sadece tek bir kısmıdır – içeriğinizi doğru şekilde biçimleyerek Google gibi arama motorlarında üst sıralarında yerleşmeniz gerekmektedir. Eğer çok kapsamlı içeriğiniz var ancak içeriğiniz aramalar için optimize değilse hiçbir anlamı kalmaz. SEO daha sonraya bırakabileceğiniz bir şey değildir. SEO makalelerinizi oluşturmadan önce düşünmeniz gereken bir şeydir. Makale listenizi planlamadan önce SEO araştırması (İng.) yaptığınızdan emin olun. Bu şekilde makalelerin ve formatların değerinin ne olacağını tahmin edebilirsiniz.

4. Gerçekçi Olmayan Gelir Beklentileri

Eğer affiliate marketing’e girme amacınız sadece para kazanmaksa şok olabilirsiniz. Acemiler bu sektöre girerken birçok affiliate pazarlamacılarının devasa paralar kazandığının hikayelerini duymaktadırlar. Bu, bazı durumlarda gerçek olabilir. Ancak gerçek şu ki o aşamaya gelmek birçok şey gerektirir – vakit, efor ve bazen para. Araştırma yapmanız gereken süreyi, tek bir makaleyi bile oluşturup düzenlemenizi düşünün ve bunları yüzle çarpın. Bu arada, devamlı olarak diğer makaleleri gözden geçirmeniz, web hosting hesabınız için ödeme yapmanız ve hesabınızın bakımını yapmanız gerekecektir. Eğer bu işlemi bir de tam zamanlı bir işte çalışıyorken ek olarak yapıyorsanız her şey daha da zorlaşacak ve boş zamanlarınız daha da sınırlanacaktır. Başarılı bir affiliate marketing sitesine sahip olmak, en azından o aşamaya gelmek oldukça zaman alacaktır. İlk senelerinizde fazla geliriniz olmasını beklemeyin.

5. Sitenizin Performansını Önemsememek

İçerik hakkında bu kadar konuşsam da bazen bazılarının web sitelerinin öbür kısımlarını önemsemediği görülür. Eğer sitenizin hızına ve performansına önem vermiyosanız uzun vadede satışlarınız düşecektir. Yavaş web sitelerin hızlı sitelerden daha düşük trafiğe (ve bunun sonucu olarak, kar) sahip olduğu kanıtlanmıştır. Güçlü bir web hosting almak bunun üstünden gelmek için bir yöntem olabilir ancak daha iyi performans için web sitenizi optimize etmek oldukça kolaydır. Örneğin hostunuzda gzip‘i ve resim sıkıştırmayı etkinleştirerek sitenizi haylice hızlandırmış olacaksınız. Siteniz için seçtiğiniz tema bile performansını oldukça etkileyebilir! Sitenizi optimize etmenin birçok yolu bulunmaktadır ancak bunu sizin keşfetmeniz için bırakacağız.

6. Kitlenize Ulaşmayı Artırmamak

SEO dışında ziyaretçi sayınızı arttırabilecek birçok yol mevcuttur. Internet bugünlerde içerik ve web siteleriyle doludur, bu yüzden daima insanların içeriğinizi bulmasını beklemek pek pratik değildir. Sitenizi bir eposta listesi yaratmak (ing) için kullanarak birçok başarılı site tarafından kullanılan bir başka güçlü araçtan yararlanabilirsiniz – eposta pazarlamacılığı. Bunun üzerinden paylaştığınız konularda bir şekilde ilgilerini belirtmiş olan tanıdığınız bir müşteri havuzuna direkt olarak ulaşma gücünü elde edeceksiniz. WordPress gibi içerik yönetim sistemleriyle uyumlu olan birçok e-posta pazarlama aracı mevcuttur. Eğer bunları doğru şekilde kullanabilirseniz cephanenizin harika bir parçası olacaktır.

7. Odak Kaybı

Web site trafiği artmaya başladığında sitenizden mümkün olduğunca para kazanmayı isteyebilirsiniz. Bu da Google Ads veya Youtube gibi diğer reklamcılık yöntemlerine başvurmak olabilir ancak unutmayın, daha fazla içerik sitenizin performansını daha da fazla etkileyecektir. Niche’nize odaklanın ve kitlenizi boğmayın. Kendi konunuzla ilgili kalın ve ana satışınızın – içinde bulunduğunuz niche’nin yönünde ilerlemeye devam edin. Birçok reklamcılık ağları ne gösterdiklerine dair çok az kontrol verir, bu da bir başka dezavantajdır. Eğer başka bir şeyin reklamını yapmak istiyorsanız en azından bir şekilde sattığınız ana ürünlere alakalı olduğundan emin olun.

Sonuç

Bu makalemizde affiliate marketing nedir öğrendiniz. Bir satış ortağı olarak web sitenizden pasif gelir elde edebilirsiniz. Kitleniz büyüdükçe kazançlarınız da artacaktır. Unutmayın ki seçtiğiniz niche hakkında tutkulu ve bilgili olmanız gerekir. Eğer okumak hayat boyu bir hobiniz olduysa bir kitap blogu size uygun olabilir veya bilgisayar oyunlarıyla ilgileniyorsanız bir oyun web sitesi (veya bir sunucu) yapmanız iyi bir başlangıç noktası olabilir. İşte bir affiliate programına katılmak için yapabilecekleriniz: Ortaklık yapmak isteyeceğiniz bir şirket bulun veya bir ortaklık ağına üye olun. Şirketten onayı alın ve eğer mümkünse partnerliğiniz hakkında konuşun. Web sitenizde reklamları görüntüleyin ve markanın tanıtımını yapın. Bu makaledeki stratejimizi para kazanma şansınızı artırmak için kullanın. Unutmayın: Hostinger’ın harika bir satış ortaklığı programı vardır: Satış başına %60 komisyon oranı elde edersiniz!